forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Sâm Iul 04, 2020 6:48 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 159 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Toamna 2009
MesajScris: Vin Oct 09, 2009 11:53 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

imi aduc aminte de viscolul din martie 95- a fost cauzat de un anticiclon siberian de-a dreptul "furibund" care a coborit spre Romania dupa ce in perioada lui de maxim presiunea la centru a trecut de 1060 hPa in nordul Rusiei, una din cele mai ridicate inregistrate in Europa :!:

Sus

MesajScris: Vin Oct 09, 2009 11:56 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru

Apropo de presiuni, ca si asta ma intereseaza :lol: , are cineva o lista cu cele mai scazute presiuni la nivelul marii pe teritoriul Romaniei?
Ca sunt curios daca sunt departe de acel 978 mb de la Sulina.

Sus

MesajScris: Sâm Oct 10, 2009 12:09 am 
Neconectat
Tornada
Tornada

Andrei87 scrie:
Viscolul ala de prin '98 ma pasioneaza si ar mai fi ceva cand aveam eu 6 ani, in noiembrie parca. Eram atat de mic, si nu vreau sa zic o prostie, dar stiu sigur ca aveam 6 ani, de luna nu mai tin 100 % sigur minte, viscolul m-a prins in centru cand mergeam cu mama sa luam bilete la Opera.

As vrea sa stiu si eu toate ninsorile si straturile de zapada aferente din perioada 1990-2004 din Constanta, ma ajuta cineva?

Oh, iar imi aduci aminte de cea mai spectaculoasa luna dpdv meteorologic pe care am apucat-o pana acum - noiembrie 1993... a fost o luna autentic de iarna aici la Bucuresti, care ar fi multumit si pe cel mai radical dintre APIGI :lol: in acea luna, incepand cu data de 10, am avut 4 viscole, ultimul fiind chiar pe 30; stratul de zapada a persistat toata luna si a depasit uneori 30 cm... ce pacat ca a fost urmat de o iarna calda si fara zapada :(
cat despre cererea ta, iti pot spune cam ce am avut la Bucuresti - poate Constanta nu e atat de departe... :lol:
viscole puternice la inceputul si mijlocul lui feb 1991
ninsoare abundenta - cam 60/70 cm pe 8 dec 1991 referendumul constituitiei - decembrie foarte rece, restul iernii bland
viscolele din 1-8 martie 1993
viscolele din noiembrie 1993
ninsoarea dinaintea Craciunului 1994
viscolul de la inceputul lui ianuarie 1995
ninsoare la inceputul lui noiembrie 1995
viscolul de la inceputul lui decembrie 1995
viscole in ian si feb 1996, ian 1998, nov 1998
destula zapada si polei major in dec 1998
revelion 1999, revelion 2000
decembrie 2001 - in preajma Craciunului
25-26 dec 2003
feb 2004

Sus

MesajScris: Sâm Oct 10, 2009 12:10 am 
Neconectat
Tornada
Tornada

Andrei87 scrie:
Apropo de presiuni, ca si asta ma intereseaza :lol: , are cineva o lista cu cele mai scazute presiuni la nivelul marii pe teritoriul Romaniei?
Ca sunt curios daca sunt departe de acel 978 mb de la Sulina.

din cate stiu minima absoluta e pe la 971-972 hPa; ma voi interesa

Sus

MesajScris: Sâm Oct 10, 2009 12:26 am 
Neconectat
Tornada
Tornada

Andrei87 scrie:
As vrea sa stiu si eu toate ninsorile si straturile de zapada aferente din perioada 1990-2004 din Constanta, ma ajuta cineva?

pe wetteronline gasesti, dar numai din dec 1996
http://www.weatheronline.co.uk/cgi-bin/ ... T=2&INT=24

intra la history :wink:

Sus

MesajScris: Sâm Oct 10, 2009 12:52 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru

Tocmai ce am avut o pana de curent :x

Ok, deci viscolele din '91 nu le tin minte, dar am vazut poze cu mine cand aveam 3-4 ani si ma dadeam pe sanie (chiar, cum poti sa ajungi sa te dai cu sania si sa nu-ti aduci aminte?!) si zapada era cam jumate cat mine; probabil sa fie unul din alea despre care vorbesti.
Apoi, tin minte cateva perioade clare:
1 - clasele 1-4: maxim 2 ninsori faine
2 - clasele 5-8: nici o ninsoare smechera
3 - liceul, in toti anii am prins ninsori calumea, ba parca in anul 2 de liceu am avut si 2 viscole beton intr-o singura iarna
Oricum pe linkul pus de doodoo am putut sa observ ca ninsoarea de la inceputul lui ianuarie 2008 nu a avut rival: 34 cm fata de 14 cm cat era recordul din 1997 (inclusiv) pana atunci; asta cel putin teoretic, pentru ca eu am prins in liceu vreo 3 viscole ce au lasat si 25 cm de zapada, masurati de mine...

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Oct 10, 2009 3:39 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5

Cred ca ala de la mijlocul lui Februarie 1991 e cel care mi-a marcat copilaria- 3 zile de teroare, 2 nopti cu huruiala si bezna totala, zapada spulberata bagata in cantitate mare in podul casei. Parca a inceput seara, noaptea, (cred ca pe la ora 22), a picat curentul la Spineni, unde eram, si dupa aceea am vazut stalpii aia de telefonie de pe vremuri din lemn smulsi cu cate o gramada de bolovani din pamant. Lumea povestea cum au facut explozie liniile electrice doborate de acei stalpi telefonici.

Telefonia era pe stanga (Est) iar curentul pe dreapta drumului (Vest) stalpii de lemn de pe stanga au fost aruncati pe partea cealalta. O saptamana n-am avut lumina, si parca zapada se topise cand au dat drumul la curent, ceea ce ma face sa cred ca amintirile provin dintr-o luna de februarie. Aveam doar 5 ani, faceam in Iulie 6. Probabil ca viteza vantului a depasit 100 km/h in acel viscol.

Sus

MesajScris: Sâm Oct 10, 2009 5:10 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Adevarat, am cautat pe ogimet si am gasit viscol in 15-02-1991 in Bucuresti, cu viteza vantului la rafala la statia de la Afumati de 90 Km/h si ninsoare cu descarcari electrice. :!: Strat de zapada de 33 cm la statia de la Baneasa pe 16 februarie.
Ce naiba a fost atunci? Poate are iceage scris in jurnal ceva despre acea perioada!?

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Oct 10, 2009 5:17 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5

Descarcari electrice? 8O 8O 8O La Spineni n-au fost, sigur, sigur.

Sus

MesajScris: Sâm Oct 10, 2009 5:27 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

au fost sigur la Bucuresti, in seara zilei de 15 - s-a intamplat sa fiu chiar afara in jurul orelor 21-22 si am vazut cu ochii mei... a fost un viscol de o zi la Bucuresti, actorul principal a fost o depresiune mediteraneeana care a inaintat rapid pe o traiectorie SSV-NNE fara a intampina multa rezistenta; ascendenta a fost impresionanta si ea a cauzat intrucatva si orajele din sud-est (plus o masa foarte rece care a patruns in altitudine in spatele ciclonului): presiunea a scazut de la cca 1020 hPa la 995 hPa in 24 ore - s-a incadrat la ceea ce Met Office numeste "ciclogeneza exploziva"
PS: Din ce vad in arhiva GFS ma indoiesc ca viscolul a mai continuat dincolo de 16 in Oltenia, Neaceasca probabil isi aminteste viscolul din 5-6.02 care e posibil sa se fi prelungit in zona Olteniei...

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Oct 10, 2009 5:31 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5

Asa ceva extrem de rar in Oltenia, si mai ales asa de puternic, Oltenia de obicei primeste ninsoare linistita fara vant- Estul Munteniei, cateodata si Capitala, Dobrogea si Sudul Moldovei primesc mereu viscol. Oltenia, inclusiv Slatina, e o zona linistita din acest punct de vedere, se ia de mana cu Ardealul.

Sus

MesajScris: Sâm Oct 10, 2009 5:37 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

ma mira ce spui, mai ales ca am vazut cu ochii mei episoade de vant intens pe Craiova; poate asezarea Slatinei pe valea Oltului descurajeaza circulatiile estice. Oricum tin minte si acum in anii 80 cand dupa fiecare viscol puternic se anuntau la radio drumurile inzapezite si mai totdeauna era si sectorul "Rast-Maglavid" :lol:

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Oct 10, 2009 5:40 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5

MaglaviT se spune corect. Alea sunt in sudul judetului Dolj, e mult de mers pana acolo, e granita cu Bulgarii. Slatina are Valea Oltului la Vestul ei, nu vad de ce ar fi descurajate circulatiile estice. S-a intamplat si in 2003- Bucuresti prapad de la viscol bengos; Slatina ninsoare perfect linistita, dar apoasa si abundenta.

Sus

MesajScris: Sâm Oct 10, 2009 5:48 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

sorry :oops: chiar m-am gandit mult inainte de a scrie numele celebrului sat :lol:
stiu ca sunt departisor de Slatina, dar daca se inzapezesc inseamna ca prind viscol, atunci poate ca nu Oltenia e problema ci Slatina - sau poate ai prins tu cateva situatii particulare... e adevarat ca se poate intampla ca Oltenia sa nu prinda vant cand circulatia are o componenta nordica putin mai pronuntata, cum de fapt si Bucurestiul e complet ferit de marile viscole din Baragan/Moldova/Dobrogea pe vant de nord. cand depresiunea e la est de Romania

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Oct 10, 2009 5:50 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5

Avand in vedere ca Slatina e pe linie Vestica directa cu Bucurestiul, cam asta ar fi explicatia.

Dar Craciun 2003 a fost situatie particulara.

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 159 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]